Haber

10. Pekin Xiangshan Forumu Sona Erdi

PEKİN, 31 Ekim (Xinhua) — Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 10. Pekin Xiangshan Forumu Salı günü sona erdi.

İki gün süren foruma, 19 ülkeden 99 resmi heyet ve savunma bakanının yanı sıra çeşitli ülkelerden üst düzey askeri yetkililer, uluslararası kuruluşların temsilcileri, uzmanlar, akademisyenler ve gözlemcilerin de aralarında bulunduğu 1.800’den fazla kişi katıldı.

Forumun bu yılki teması “Ortak Güvenlik, Kalıcı Barış” olarak belirlendi. Katılımcılar, büyük ülkelerin sorumlulukları ve küresel güvenlik işbirliği, gelişmekte olan ülkelerin küresel güvenlikteki rolü, Asya-Pasifik güvenlik yapısı ve bölgesel güvenlik ve kalkınma gibi pek çok konuyu tartışma ve görüş alışverişinde bulunma fırsatı buldu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Askeri Bilimler Akademisi’nden araştırmacı Jiang Xinfeng, “Bu yılki forum hem ölçek hem de düzey açısından rekor seviyeye ulaştı” dedi.

Jiang, “Forumun tartışma konuları kapsamlı ve derindi, forum boyunca hem fikir birliği hem de anlaşmazlık gözlendi. Forum, tüm ülkelerin iletişim kurması, anlaşmazlıkları çözmesi ve işbirliğini teşvik etmesi için önemli bir platform haline geldi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu