Yaşam

Afrikalı Kadınların Dudaklarına Neden Kocaman Tabaklar Taktığını Öğrenince Geleneklerimize Şükredeceksiniz

İnsanlar sanılanın aksine bunu ‘zevk’ için yapmıyorlar, daha garibi ise bu gelenek sadece kadınlara özgü.

Afrika’nın Mursi kabilesine ait bu garip gelenekte dudaklar ne kadar büyük olursa, kadın o kadar değerli oluyor!

Etiyopya’nın Omo Vadisi’nde dünyadan izole yaşayan Mursi kabilesi, garip geleneklere sahip.

Kadınlarının dudaklarına takılan tabaklar, sadece bir güzellik anlayışının ifadesi değil, kabileden geleneksel bir mirasın da simgesi. Mursi kabilesinde, kadınlar 15-16 yaşlarındayken alt dudaklarını çeneyle birleştiği noktadan kesip genişletiyorlar ve bu genişlemiş alana tabak takıyorlar.

Kadınların ergenlik çağına geldiklerinde dudaklarını ve alt dişlerini keserek takmaya başladıkları bu tabaklar, zamanla büyüyerek kabilesel bir statünün göstergesi hâline de geldi.

Ancak bu sadece estetik görüntü meselesi değil.

Kaldı ki pek de estetik durmayan bu görüntü, oldukça can acıtıcı duruyor. Bu büyük tabaklar, bir kız evlendiğinde babasının istediği çeyiz miktarını artırıyor, dolayısıyla sığır gibi kabileden önemli bir zenginlik göstergesi olan hayvanların sayısını belirliyor.

Yani dudağa takılan tabak ne kadar büyük olursa, verilecek sığır da o kadar büyük oluyor. Ne yazık ki ülkemizdeki ‘başlık parası’ mantığıyla aynı.

Mursi kabilesinin uygulamalarından bu yalnızca birisi. İnsanların vücutlarını kesici aletlerle keserek ‘dövme’ yapmaları, herkesin kişisel olarak kalaşnikof silahının olması gibi bir ton garip uygulamaları var.

Kaynaklar: Funtimesmagazine, ICDO

Afrika ile ilgili diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu