Teknoloji

Android 15, depolama alanının ne zaman bozulacağını size söyleyecek

Telefonunuzla her fotoğraf çektiğinizde, uygulama yüklendiğinizde veya bir dosya açtığınızda depolama çipine bir okuma ve yazma isteği gönderilir. Bu durum her ne kadar zamanla depolama çipini yıpratsa da performanstaki düşüş genellikle gözle görülemeyecek derecede olduğundan çoğu kullanıcı farkına varmaz.

Ancak telefonun tüm donanım bileşenleri eninde sonunda miladını doldurur ve arızalanır. Dolayısıyla başınıza bu gelmeden önce tüm verileri yedeklemek oldukça önemli. İşte Android 15 ile gelecek yeni bir uygulama, telefonun depolama çipinin kalan ömrünü hesaplayarak sizi büyük bir endişeden kurtarıyor.

Android Authority tarafından Android 15 beta sürümünde tespit edilen “Device Diagnostics” adındaki uygulama, sadece depolama değil, pil sağlık bilgilerine de tek bir yerden erişim imkanı tanıyarak bozulması muhtemel bileşenlerin izlenmesini kolaylaştıracak. Bildirilene göre uygulama, depolamanın kalan ömrünü tam sayı olarak gösterecek bir API kullanacak. Yani API 90 değerini veriyorsa, bu kullanım ömrünün yüzde 90’ının kaldığı anlamına gelecek.

Ancak şöyle bir durum var ki; özelliğin 14 Mayıs’ta düzenlenecek Google I/O 2024 etkinliğinde tanıtılması beklense de ortada kesin bir şey yok. Dolayısıyla Android 15 beta sürecinden çıkıp tam sürüme geçtiğinde uygulama Android’de yer almayabilir.

Bir diğer sorun ise söz konusu özelliğin tam anlamıyla yalnızca Google Pixel cihazlarında kullanılabilecek olması. Bunun nedeni, tüm Android telefonların cihazın ilgili bilgilerini Android işletim sistemi ile paylaşmaması. Bu sebepten dolayı da bazı telefonlarda tamamıyla doğru sonuçlar elde edilemeyebilir.

Elbette yorum yapmak için henüz erken. Şu anda hangi cihazların destekleneceğini veya üreticilerin nasıl bir politika izleyeceklerini söylemek mümkün değil. O yüzden bu konuda gelişmeler oldukça sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu