Haber

Avrupa’ya elektrik krizi uyarısı

Rusya-Ukrayna savaşından sonra en derin enerji krizini yaşayan kıta Avrupa oldu.

Alternatif güç kaynaklarına yöneldi, büyük paralar harcandı. Yeşil enerji hedeflerine ulaşmak için değerli yatırımlar yapılmıştır. Ancak ABD merkezli Boston Consulting Group’un son araştırmasına göre Avrupa’daki enerji krizi henüz bitmedi.

Araştırmayı şirketin Almanya’daki ofisi yürüttü. Bulgulara göre Avrupa’da enerji fiyatlarının kriz öncesi seviyelere döneceğini varsaymak yanlış olacaktır. İthal sıvılaştırılmış doğal gaz şu anda Rus gazından 2-3 kat daha pahalı.

BİRÇOK SEKTÖRÜ ETKİLEYECEK

Doğal gaz ve elektrik maliyetleri 2030 yılında Avrupa’da ABD ve Çin gibi ülkelere göre çok daha yüksek olacaktır. Bu durum otomotiv sanayi, kimya sanayi, yapı malzemeleri başta olmak üzere birçok alanı etkilemeye devam edecek.

Tüm bu verilerin sıralandığı çalışmada Avrupa’nın yüksek elektrik fiyatları nedeniyle yapısal olarak rekabet gücünü kaybettiği belirtildi.

Araştırmaya dahil olan uzmanların görüşlerine göre Avrupa, bu durumdan çıkmak için yenilenebilir enerji ve yeşil hidrojen gibi pek çok sürdürülebilir teknolojiyi teşvik etmelidir.

Yeşil enerjiye geçiş için mali destek sağlanması gerektiğine de değinildi.

haber-hasankeyf.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu