Haber

Belgrad Büyükelçiliği’nden Sırp hükümetine ve halkına “deprem dayanışması” için teşekkür

Belgrad’daki Türkiye Büyükelçiliği, Sırbistan’ın 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde Türkiye’ye gösterdiği takviye ve dayanışmanın ikili çıkarları daha da güçlendirdiğini bildirdi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Türkiye’de yaşanan depremlerin ardından gösterdiği seferberlik, yardım ve dayanışma için Sırbistan’a şükran dilekleri iletildi.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in taziye mesajı yayınlayan ilk devlet başkanları arasında yer aldığı hatırlatılan açıklamada, Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına Sırbistan’dan 51 kişilik bir ekip ve bir arama kurtarma köpeğinin katıldığı belirtildi.

Açıklamada, Sırbistan’da toplanan 200 tondan fazla yardımın Türk Hava Yolları (THY) iş birliğiyle deprem bölgesine gönderildiği belirtilirken, Sırp hükümetinin insani yardım taşıyan tırların geçişini de kolaylaştırdığına dikkat çekildi. Türkiye’ye mi.

Sırp hükümetinin de 1 milyon Euro’luk mali yardımda bulunduğu vurgulanarak, ülke genelinde birçok kurum tarafından başlatılan yardım kampanyaları kapsamında toplanan yardımın 300 bin Euro’ya yaklaştığı paylaşıldı.

Açıklamada, Sırbistan’ın Boşnak nüfusun yoğun olduğu Sancak bölgesinden deprem bölgesine 15 tır yardım malzemesi ulaştırıldığı ve yaklaşık 300 bin avroluk yardım toplandığı belirtildi.

Sırbistan’da hem hükümetin hem de halkın depremzedeler için seferber olduğuna işaret edilerek, Sırbistan’ın verdiği destek ve dayanışmanın, çok üst düzeyde devam eden ikili bağlantıları zor zamanlarda güçlendirme ve sürdürme kararlılığını da gösterdiği kaydedildi.

vize-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu