Haber

Çin Devlet Başkanı Xi, Vietnam Devlet Başkanı seçilen Thuong’u tebrik etti

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Vietnam Devlet Başkanı seçilen Vo Van Thuong’a tebrik mesajı gönderdi.

Xi, yaptığı açıklamada, Çin ve Vietnam’ın “dağlar ve nehirlerle ayrılmış iki dost sosyalist ülke” olduğunu belirterek, ilişkilerin sağlam ve istikrarlı gelişimini sürdürmek ve ortak paydayı paylaşan bir topluluk oluşturmak için Thuong ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti. gelecek.

Vietnam Komünist Partisi (VKP) Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong’un geçen yıl Pekin’e yaptığı ziyarette stratejik iletişimi artırma ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğini derinleştirme konusunda mutabık kaldığını hatırlatan Xi, yeni dönemde “kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığı” olduğunu söyledi. Çin ve Vietnam arasındaki mesafe ilerletilecek. istediklerini vurguladı.

Thuong, bugün Vietnam Ulusal Meclisi tarafından yapılan oylamada Başkan seçildi. 52 yaşındaki Vietnamlı politikacı, eski Cumhurbaşkanı Nguyen Xuan Phuc’un Ocak ayında istifasının ardından VKP Merkez Komitesi tarafından aday gösterildi.

Çin ve Vietnam, Küba, Laos ve Kuzey Kore ile dünyada komünist rejim tarafından yönetilen 5 ülkenin ortasında yer almaktadır.

Komünist partilerin tek başına iktidarda olduğu iki ülke olan Çin’de cumhurbaşkanlığı ve parti genel sekreterinin yetkileri tek kişide toplanırken, Vietnam’da parti genel sekreterinin belirleyici olduğu bir hükümet sistemi uygulanmaktadır. otorite ve devlet lideri ikincil otoriteye sahiptir.

kadisehrihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu