Ekonomi

Depremin ekonomik etkisi meyve sebze pazarına da yansıdı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve toplam 10 ili etkileyen deprem sonrası seralar ve tarlalar zarar gördü. Ürün lojistiğindeki aksamalar nedeniyle İstanbul’un semt pazarlarında fiyatlar fırladı. Esnaf, sebze fiyatlarında yüzde 150 artış olduğunu bildirdi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından sebze fiyatları yükselmeye başladı. Sarsıntı nedeniyle seralar zarar görürken, çiftçiler tarlalara giremedi. Sarsıntı çevre illeri de etkilerken, yollarda yaşanan yoğunluk eser arzını olumsuz etkiledi.

Maydanoz, dereotu, ıspanak, pırasa, beyaz lahana, roka gibi eserler birden fazla sallama bölgesinden gelirken, bu eserlerde yüzde 150 civarında artış yaşandı. Fiyat artışının 3-5 gün geçerli olduğunu belirten esnaf, sonrasında fiyatların normale döndüğünü söyledi.

“Afet nedeniyle kimsenin bu ürünleri toplayacak zamanı ve gücü yoktu”

Pazar esnafı Nurullah Dağistanlı, zarar gören eserlerin çoğunun deprem bölgesinden geldiğini belirterek, “Özellikle bu sezon maydanoz, dereotu, ıspanak, pırasa, beyaz lahana, roka gibi ürünlerin çoğu deprem bölgesinden geliyor.” Bu ürünlerin büyük çoğunluğu Hatay, Adana gibi illerden gelmektedir. Ürün satmakta zorlandık” dedi.

“Bir demet maydanozu 25 TL’ye satıyorduk”

Esnaf Dağstanlı, ürün sıkıntısı nedeniyle bir demet maydanozu 25 TL’ye sattıklarını belirterek, “Şimdi ürün bolluğundan 5 TL’ye satıyoruz. İllerden yollardan dolayı eser gelmedi. İlk üç gün durum böyle sürdü. Şimdi sisteme girmeye başladı. İlerleyen zamanlarda yine çiftçiler sanat eseri toplamaya başlayacak” dedi. – İSTANBUL

gaziosmanpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu