Haber

Gazze’nin bombardımanı sırasında ortaya atılan “İncirlik Üssü” iddiasının saçmalık olduğu ortaya çıktı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırıları sırasında İncirlik Üssü ile ilgili sosyal medyada çeşitli tezler ortaya atıldı. Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nden havalanan İngiliz savaş uçaklarının İsrail’e doğru uçtuğu iddia edildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. İngiliz savaş uçaklarının devriye uçuşunun ardından Güney Kıbrıs’ta Birleşik Krallık kontrolündeki Akrotiri ve Dikelya’daki askeri üslere geri döndüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in Gazze’yi bombalaması sırasında sosyal medya hesaplarında paylaşılan bir mesaj şöyleydi: ‘Adana’daki İncirlik Üssü’nden havalanan iki İngiliz Typhoon savaş uçağı İsrail kıyılarına doğru uçuyor.’ Bu iddia doğru değil.

Haritada gösterilen konumun İncirlik Üssü ile hiçbir ilgisi yoktur ve söz konusu uçaklar İsrail ya da Filistin’e uçmamıştır.

“Bölgede dün gece uçuş yapan Tayfun savaş uçaklarının, Güney Kıbrıs’ta Birleşik Krallık kontrolündeki Akrotiri ve Dikelya’daki askeri üslerden havalandığı ve ardından havalandığı üsse geri döndüğü belirlendi. Doğu Akdeniz’de devriye uçuşları yapıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu