Haber

Karayipler Haiti’de polisler başbakana saldırdı

Karayip ülkesi Haiti’de işler karıştı.

Haiti basınında yer alan habere göre Arjantin’den dönen Başbakan Ariel Henry, polisin protestosu ile karşılaştı.

başbakana saldırı

Yoğun güvenlik önlemleriyle havalimanından özel konutuna getirilen Henry, polisin molotofkokteylli ve taşlı saldırısına uğradı.

Port-au-Prince’de silah sesleri yükselirken halkın evlerinde kalmak zorunda kaldığı belirtildi.

Geçen ay 10’dan fazla polis öldü

Çetelerin silahlı saldırıları sonucu son bir ayda 10’dan fazla polisin hayatını kaybetmesi nedeniyle polisin bu eylemi gerçekleştirdiği bildirildi.

Haiti’de sosyal huzursuzluk

Öte yandan, ülkede silahlı grupların çatışması nedeniyle Nisan 2022’den bu yana 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 3 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı vurgulandı.

Haiti’de sosyal huzursuzluk; Devlet Lideri Jovenel Moise’nin Temmuz 2021’de öldürülmesi, yine aynı yılın Ağustos ayında meydana gelen ve 2.200’den fazla kişinin ölümüne, on binlerce kişinin de yok olmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırmalar ve artan şiddet olayları ile son noktayı koydu. evlerin. yıllarda önemli ölçüde derinleşmiştir.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaç durumdayken, kronikleşen çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yerinden olmasına neden oldu.

haber-sulakyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu