Ekonomi

Kastamonu’da Hitit Buğday Hasadı Başladı

Kastamonu’da tarihi 10 bin yıl öncesine dayanan ve coğrafi işaretli “Hitit buğdayı” olarak bilinen siyezin hasadı başladı.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde 12 bin dekarlık alana ekilen ve buğdayın atası olarak bilinen siyez buğdayı, ham ve işlenmiş halde iç ve dış pazarlarda rağbet görmeye devam ediyor. Yörede “kabulca” veya “ılıca” olarak adlandırılan siyez buğdayının yaklaşık yüzde 70’i bulgur olarak değerleniyor, geri kalanı ise un ve yem için ödeniyor. Siyez, son dönemde yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da yoğun talep görüyor. Tarım ilacı ve gübre kullanılmadan yetişebilen tek tahıl ürünü olan ve geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan siyez, biçerdöverlerle hasat edilmeye başlandı. İhsangazi ilçesinde siyez üreten çiftçiler, hasattan memnun olduklarını belirtti.

“9-10 ay sonra hasadını yaptık”

İhsangazi çiftçisi Yasin Ciğerci, “İhsangazi ilçemizde siyez üretimi yapıyoruz. Dikimden sonra gelişimini gözlemledik ve 9-10 aylık bir süreçten sonra hasadını yaptık. Eskiden her yıl 20 Temmuz civarında hasat yapardık. Bu yıl 5 Ağustos’a kadar beklerdik. hava şartlarından dolayı.erken hasat yapsaydık yeşil biçerdik.erken biçtiğinizde kendi kendini beslemez.siyez buğdayımız kendi kendine iyi büyüdüğü için güzel bir sonuç ortaya çıktı.hasattan sonra değer üreteceğiz -Taş değirmende işleyerek ürün ekledim. Türk ekonomisine katkı sağlamak istiyorum. Bu nedenle seneye daha çok siyez dikmeyi düşünüyorum. Herkes çiftçiliğe dikkat etsin. Genç arkadaşlarımız da aynısını yapsın” dedi. . – KASTAMONU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu