Ekonomi

Kazanç çağrısı: DigitalOcean, yapay zeka gelirinde artış ve güçlü 1. çeyrek performansı görüyor

Bir bulut altyapısı sağlayıcısı olan DigitalOcean Holdings Inc. (NYSE: DOCN), 2024’ün ilk çeyreğinde yapay zeka çözümleri için yıllıklandırılmış yinelenen gelirde (ARR) önemli bir artış ve genel gelir artışı ile vurgulanan güçlü bir ilk çeyrek bildirdi. Şirket, yapay zeka model eğitimi ve tüketimine yönelik güçlü talebe atfedilen yapay zeka teklifleri için ARR’de yıllık %128’lik bir artış olduğunu duyurdu. DigitalOcean’ın bu çeyrekteki toplam geliri 184,7 milyon dolar olarak gerçekleşerek bir önceki yıla göre %12 artış gösterdi ve önümüzdeki çeyreklerde de büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Önemli Çıkarımlar

 • DigitalOcean’ın 1. çeyrek geliri bir önceki yıla göre %12 artışla 184,7 milyon dolara ulaştı.
 • Yapay zeka çözümleri ARR’si %128 artarken, yapay zeka ve makine öğrenimi platformları 1. çeyrek gelirine 4 milyon dolar katkıda bulundu.
 • Şirket, 2. çeyrek gelirinin 188 milyon ila 189 milyon dolar arasında ve tüm yıl gelirinin 760 milyon ila 775 milyon dolar arasında olmasını öngörüyor.
 • Brüt kar marjı %61’e yükselirken, düzeltilmiş FAVÖK marjı %40 olarak raporlandı.
 • DigitalOcean, bulut hizmetleri ve yapay zeka yetenekleri için yeni özellikler de dahil olmak üzere ürün inovasyonuna odaklanıyor.

Şirket Görünümü

 • DigitalOcean, yapay zekanın 2024 yılında önemli bir büyüme faktörü olacağını öngörüyor.
 • Şirket, yapay zeka çözümlerine yönelik güçlü talebi karşılamak için ek kapasite eklemeyi planlıyor.
 • Tüm yıl gelirinin, küçük işletmeler için bulut kullanımını basitleştirmeye odaklanarak %10 ila %12 oranında artması bekleniyor.

Ayıda Öne Çıkanlar

 • Learner müşteri grubunda, daha sıkı tarama ve güvenliğe odaklanmaya atfedilen hafif bir düşüş gözlemlenmiştir.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Güçlü düzeltilmiş FAVÖK ve serbest nakit akışı marjları sağlıklı kârlılığı göstermektedir.
 • Şirket, net dolar tutma ve müşteri daralması iyileştirmelerindeki ilerlemeden cesaret almaktadır.

Eksiklikler

 • Şirketin kapasitesi kısıtlı ve GPU pazarındaki fiyatlandırma ve müşteri tercihleri hakkında bilgi ediniyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Soru-Cevapta Öne Çıkanlar

 • DigitalOcean, teknoloji işletmelerinin ve yapay zeka genişleticilerinin gelişen ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmıştır.
 • Şirket, temel teklifleri ile AI platformu arasında çapraz satış potansiyeli görüyor.
 • Yapay zeka ve makine öğrenimi alanında yetenek kazanımını hızlandırmayı planlıyor.

DigitalOcean, günlük Droplet yedeklemeleri, geliştirilmiş anlık görüntüler ve Managed Kafka için yatay ölçeklendirme gibi yeni tekliflerle ürün yeniliğine olan bağlılığını gösterdi. Şirket, müşteriler için bulutu basitleştirmek ve büyüyen yapay zeka pazarından yararlanmak için çalışıyor ve yazılımın uzun vadeli farklılaştırıcı olacağına inanıyor. Müşteri ihtiyaçlarını anlamaya net bir şekilde odaklanan DigitalOcean, GPU kapasitesine kolay erişim sağlayarak ve yapay zekayı geliştirici deneyimine entegre ederek yapay zekayı demokratikleştirmeyi hedefliyor.

Şirketin yapay zeka ve makine öğrenimi platformu önemli bir büyüme göstermiştir ve DigitalOcean hem şirket içinde hem de pazarda yapay zeka ve makine öğrenimini benimsemenin ilk aşamalarındadır. Şirketin stratejisi, çapraz satış fırsatlarına vurgu yaparak ve çapraz tozlaşmayı teşvik etmek için farklı ortamları bir araya getirerek cüzdan payını genişletmek için inşaatçılara ve ölçeklendiricilere hitap etmektir.

DigitalOcean’ın çalışanları, ürün hızı ve topluluk katılımı nedeniyle iyimser. Şirket, özellikle yapay zeka ve makine öğrenimi alanında daha fazla yetenek getirmeyi planlıyor ve inovasyonunu sürdürülebilir bir pazara açılma stratejisine dönüştürüyor.

DigitalOcean ileriye dönük olarak, hizmet olarak platform ve hizmet olarak altyapı teklifleri aracılığıyla müşteriler için yapay zeka ve makine öğrenimi geliştirmeyi basitleştirmeye odaklanıyor. Finansal olarak, şirketin sermaye harcamaları yolunda gidiyor ve müşteri gereksinimlerine ve olumlu büyüme işaretlerine dayalı olarak ek harcamalar dikkate alınıyor. DigitalOcean’ın kullanım kolaylığına odaklanarak ve karmaşık yapay zeka süreçlerini basitleştirerek yapay zeka hizmetlerini farklılaştırma çabaları, bulut hizmetleri sektöründe inovasyona olan bağlılığının altını çiziyor.

InvestingPro İçgörüleri

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

DigitalOcean Holdings Inc. (NYSE: DOCN) yapay zeka çözümlerindeki ve genel gelirindeki etkileyici büyümesiyle manşetlerde yer alıyor. Şirketin finansal sağlığı ve pazardaki konumu hakkında daha kapsamlı bir anlayış sağlamak için InvestingPro’dan bazı önemli ölçümleri ve içgörüleri inceleyelim.

InvestingPro Verileri, DigitalOcean’ın piyasa değerini 3,16 milyar dolar olarak gösteriyor ve bu da bulut altyapısı pazarında önemli bir varlığa işaret ediyor. İleriye dönük F/K oranı 53,23 olan şirket, yatırımcıların yakın vadede kazanç potansiyeli konusunda iyimser olduğunu gösteren bir katsayı ile işlem görüyor. Bu durum, DigitalOcean’ın kazanç büyümesinin F/K oranına göre güçlü olmasının beklendiğini gösteren 0,92’lik PEG oranıyla daha da güçleniyor.

Performans söz konusu olduğunda, DigitalOcean’ın 1Ç 2023 itibariyle son on iki aylık geliri %20,23’lük bir büyüme oranıyla 692,88 milyon $ olarak gerçekleşti. Bu, şirketin bildirdiği 1Ç 2024 gelir artışı ile uyumludur ve sürekli genişleme anlatısını desteklemektedir.

InvestingPro İpuçları, DigitalOcean yönetiminin aktif olarak hisse geri alımı yaptığını ve bunun şirketin geleceğine olan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguluyor. Ayrıca şirket, hissedar dostu politikalara sahip şirketler arayan yatırımcılar için cazip olabilecek yüksek bir hissedar getirisine sahip. Analistlerin karışık görüşlere sahip olduğunu belirtmek gerekir; bazıları önümüzdeki dönem için kazançları aşağı yönlü revize ederken, diğerleri bu yıl şirket için kârlılık öngörüyor.

Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro, DigitalOcean hakkında ek ipuçları sunarak şirketin finansallarına ve piyasa performansına daha derinlemesine bir bakış sağlıyor. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın ve bilinçli yatırım kararları vermeye yardımcı olabilecek zengin bilgilere erişimin kilidini açın. DigitalOcean için şirketin beklentileri ve zorlukları hakkında kapsamlı bir analiz sunan 14 ek InvestingPro İpucu mevcuttur.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu