Haber

Mahattan’da kısa bir teleferik yolculuğu

abdpost.com / ABD (IGFA) –Roosevelt Island Tramway, Manhattan’ın 59th Street ve 2nd Avenue’sundan Roosevelt Island’daki Tramway Plaza’ya her 7-15 dakikada bir hareket eden, dünyanın en çağdaş hava tramvaylarından birini sağlar.

Diğer tramvay hatlarında olduğu gibi tek seferlik biniş ücreti 2,75 dolar olan bu hizmetin gidiş ve dönüş için ayrı bir ücret ödemek zorunda olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle, yalnızca MetroCard’lar kabul edilmektedir.

TRAMVAY ÇALIŞMA SAATLERİ:
Pazar-Perşembe: 06:00 – 02:00
Cuma ve Cumartesi: 06:00 – 03:30
Sabah Yoğun Kullanım Saatleri (Pazartesiden Cumaya): 07:00 – 10:00
Akşam Yoğun Kullanım Saatleri (Pazartesiden Cumaya): 15:00 – 20:00

Tramvay; Yılbaşı, Anma Günü, Bağımsızlık Günü, Personel Günü, Şükran Günü ve Noel Günü’nde meydana gelen yoğun talep üzerine ek seferler ekleyerek çalışır.

ÇOCUK FİYAT BİLGİSİ

44 inç boyunda ve daha küçük üç çocuk, ödeme yapan bir yetişkinin eşlik etmesi halinde tramvayda ücretsizdir.
44 inçten uzun çocuklardan tam ücret alınır.
Bebek arabaları ve alışveriş arabaları operatörün isteği üzerine katlanmalıdır.

Diğer tramvay hatlarında olduğu gibi bu teleferiklerde de ücretsiz evcil hayvan kabul edilmemektedir. Ancak kafeslerde taşınan evcil hayvanlar kabul edilmektedir.

ROOSEVELT ADASI

Daha önce Minnahononck Island, Varckens Island, Manning’s Island, Blackwell’s Island ve Walfare Island gibi farklı isimlerle anılan ada, 1973 yılından itibaren adaya getirdiği projeler nedeniyle dönemin Amerikan lideri Franklin Delano Roosevelt’in adını alarak Roosevelt adını almıştır.

Roosevelt Adası uzun ince bir adadır. Sadece birkaç saatte ziyaret edebileceğiniz bu minik ada 3 km uzunluğa ve 240 metre genişliğe sahip. Üzerinde yaşamın ilk yıllarından 1969 yılına kadar New York Eyaleti’ne ait olan bu ada, 1969 yılında Urban Development Corporation tarafından 99 yıllığına kiralanmıştır. Bu tarihten itibaren değişen ada kurallarına göre sokaklarında araba ile seyahat etmek yasaktır. Ada sakinleri kendilerine tahsis edilen geniş otoparklara araçlarını park etmek ve toplu taşıma araçlarını kullanarak adada gidecekleri yere ulaşmak zorunda kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu