Haber

Malezya’da seçimde umduğunu bulamayan Ulusal Cephe, koalisyon hükümetinde yer almayacak

KUALA Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup, Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) liderliğindeki Ulusal Cephenin (BN) beklenen koalisyon hükümeti içinde yer almayacağını bildirdi.

İsmail Sabri Yakup, toplumsal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, BN yüksek konseyinin, koalisyon rakipleri Enver İbrahim liderliğindeki Umut İttifakı (PH) veya Muhyiddin Yasin liderliğindeki Ulusal İttifakı (PN) desteklememe kararını, “Şimdilik BN, muhalefet olarak kalmayı kabul etti.” sözleriyle duyurdu.

Söz konusu açıklama, BN ittifakı kurmaylarının, seçimlerin ardından hangi partiyi destekleyeceğine karar vermek için Kuala Lumpur’daki UMNO genel merkezinde gerçekleştirdikleri toplantının akabinde geldi.

BN ittifakı, cumartesi yapılan 15. genel seçimlerde yalnızca 30 sandalye kazanarak tarihindeki en ağır yenilgiyi almıştı.

Seçimlerde 82 sandalye kazanarak genel seçimi önde tamamlayan Umut İttifakı ve 73 sandalyeye ulaşan Ulusal İttifak koalisyon hükümeti için görüşmelerine devam ediyor.

222 sandalye bulunan Malezya meclisinde hükümet kurulabilmesi için en az 112 milletvekilinin dayanağı gerekiyor.

Siyasi parti ve ittifakların, koalisyon hükümeti için kâfi sayıda milletvekili ve başbakan adaylarını bugün saat 14.00’e kadar Kral’a sunmaları talep edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu