Yaşam

NASA’nın Fırlattığı Radyasyon Uydusu 39 Önce Dünya’ya Düştü

NASA tarafından 1984 yılında uzaya fırlatılan radyasyon uydusu ERBS’nin bugün atmosferimize gireceği paylaşıldı. 2005 yılından bu yana uzay çöpü olarak yörüngede dönen uydunun bazı modülleri Dünya yüzeyine düşecek.

NASA, iklim değişikliği gözlemleri yapan ERBS uydusunu bundan tam 39 yıl önce fırlattı.

Atmosferdeki değişiklikleri gözlemleyerek ölçüm yapan uydu, 2005 yılında emekliye ayrıldı. O zamandan beri uzay çöpü olarak yörüngede dolaşıyor.

2.500 kiloluk uydu bugün Dünya atmosferine girecek.

www.nasa.gov

ERBS uydusunun büyük bir bölümünün atmosfere girer girmez yanarak kül olacağı belirtiliyor. Ancak bazı parçalarının Dünya’ya düşmesi bekleniyor.

Bilim adamları, Dünya’nın güneş enerjisini nasıl topladığını ve yaydığını incelemek için ERBS tarafından toplanan bilgileri kullandı.

NASA, uydunun görevini iki yıl içinde tamamlayacağını düşünse de 2005 yılına kadar veri toplayarak onları şaşırttı. ERBS’nin başlatıldığı görev birkaç nedenden dolayı dikkat çekiciydi. Sally Ride uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın olurken, Kathryn Sullivan uzay yürüyüşü yapan ilk Amerikalı kadın oldu. Ünlü Challenger felaketi de iki yıl sonra, 1986’da meydana geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu