Ekonomi

Petrolde yön aşağı

Brent Cuma günü yüzde 1,3 kaybettikten sonra varil başına 82 dolara düşerken, ABD ham petrolü 78 doların altındaydı. Çin’in zayıf kredi ve enflasyon verileri, hükümetin dünyanın en büyük petrol ithalatçısında talebi artırmakta zorlandığını gösterdi. Bu durum, hisseler ve bazı emtialar da dahil olmak üzere riskli varlıklar üzerinde baskı yarattı.

Bu arada arz cephesinde ise Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdul Ghani hafta sonu ilk olarak Bağdat’ın üretimi yeterince kıstığını ve daha fazlasını kabul etmeyeceğini söyledi. Ancak daha sonra herhangi bir kararın OPEC’in meselesi olduğunu ve grubun kararına bağlı kalacağını söyledi. OPEC+ 1 Haziran’da toplanıyor.

Fiyatların Orta Doğu’daki gerilimlerin tetiklediği risk priminin büyük kısmını oluşturmasıyla, ham petrol Nisan ortasından bu yana düşüş eğilimi gösteriyor ve aynı zamanda karışık talep görünümü de fiyatları baskı altına alıyor. Piyasanın en yakından takip edilen ölçümlerinden biri olan zaman yayılımları, koşulların daha az sıkı hale geldiğini gösteriyor.

Vanda Insights’ın Kurucusu Vandana Hari, “Gazze’ye ilişkin jeopolitik risk priminin azalmaya devam etmesi nedeniyle ham petrolün bir miktar aşağı yönlü baskı altında kalmasını bekliyorum” dedi. Hari, Irak’ın OPEC+ arzına ilişkin yorumlarının “çay fincanı içinde fırtına” olduğunu söyledi.

OPEC üyeleri arasında ikinci büyük üretici olan Irak, mevcut azaltımları tam olarak uygulama konusunda başarısız olduğundan grupta bazı rahatsızlıkların kaynağı oldu. Yine de çoğu piyasa gözlemcisi, daha geniş OPEC+ grubunun kolektif yedek kapasite genişlese bile kısıtlamaları ikinci yarıda da uzatacağını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu