Haber

Putin: Rusya, Afrika ülkelerinin borç yükünü hafifletmeye devam edecek

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Afrika ülkeleriyle ilişkileri geliştirmekte kararlı olduklarını belirterek, “Afrika ülkelerinin borç yükünü hafifletme çabalarına Rusya da katılıyor. Rusya’nın sildiği Afrika ülkelerinin borcu bugüne kadar 23 milyar doları buldu. Son gelen taleplere göre bu amaçlar için 90 milyon dolar daha tahsis edilecek. söz konusu.

Putin, St.Petersburg’da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi kapsamında Afrika ülkeleri liderlerinin bir araya geldiği toplantıda konuştu.

Finans, teknoloji ve gıda gibi alanlarda belirli ülkelerin tekelleşmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Putin, “Buna karşı mücadele edilmelidir. Sovyetler Birliği Afrika’da çok sayıda işletme, enerji santrali ve çelik fabrikası kurmuştu. Bu uygulamaya dönmeliyiz, temelde ve uluslararası platformlarda bunu yapacağız.” dedi.

Rusya ile Afrika ülkeleri arasındaki iş birliğinin bilgi güvenliği alanında teröre ve zorluklara karşı geliştiğini belirten Putin, “İklim, insan hakları ve tabiri caizse toplumsal cinsiyet gündeminin uygunsuz siyasi amaçlar için kullanılmasına karşı birlikte duruyoruz” dedi. • Bağımsız yol izleyen ülkelere zarar veren tek taraflı yaptırımlar.Küresel ölçekte ekonomik sorun yaratan, kalkınmayı engelleyen, kısıtlayıcı ve hukuka aykırı uygulamaları kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Afrika’nın önemi artıyor

Afrika’nın öneminin her geçen gün arttığına vurgu yapan Vladimir Putin, “Afrika kıtasının gözümüzün önünde yeni bir güç merkezi haline geldiğini de belirtmek isterim. Siyasi ve ekonomik rolü katlanarak artıyor. Herkes bunu yapmak zorunda kalacak.” bu nesnel gerçeği dikkate alın.” söz konusu.

Bazı Afrika devletlerinin Ukrayna krizinin çözümü için girişimlerde bulunduğunu hatırlatan Putin, “Afrika, birincil çıkarları dışında kalan sorunların analizinde yardıma hazır. Girişimlerinize saygı duyuyor ve dikkatle değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Afrika’nın birçok bölgesinde istikrarsızlığın devam ettiğini belirten Putin, söz konusu sorunların Batılı ülkelerin “böl ve yönet” şeklinde ilerlediği sömürgecilik döneminden miras kaldığını söyledi.

Rusya’dan Afrika’ya tahıl sevkiyatı devam ediyor

Afrika ülkelerinde ordu personeli ve güvenlik güçlerinin eğitimlerine devam edeceklerini belirten Putin, “Şu anda birçok Afrika ülkesinden askeri personel Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı üniversitelerde eğitim görüyor. Rusya, 40’tan fazla Afrika ülkesiyle anlaşma imzaladı. ülkelere çok çeşitli silah ve teçhizat tedarik ediyoruz.” dedi.

Yaptırımlara rağmen Rusya’nın Afrika’ya tarım ürünleri ihracatının devam ettiğini belirten Putin, “2022 yılında Afrika ülkelerine 11,5 milyon ton tahıl, bunun sadece ilk 6 ayında Afrika ülkelerine 10 milyona yakın tahıl gönderildi. Lojistik, sigorta ve banka ödemelerini ciddi şekilde engelleyen ve karmaşıklaştıran yasa dışı yaptırımlara rağmen gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Afrika ülkelerinin de önemli bir borcunu sildiğini kaydeden Putin, “Afrika ülkelerinin borç yükünü hafifletme çabalarına Rusya da katılıyor. Rusya’nın sildiği Afrika ülkelerinin borcu 23 milyar dolara ulaştı. Son gelen taleplere göre bu amaçlar için ilave 90 milyon dolar tahsis edeceğiz.” şeklinde konuştu.

haber-salpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu