Ekonomi

TMO çiftçilerin ürünlerini almaya devam ediyor

TMO, çiftçilerin eserlerini almaya devam ediyor

SİVAS Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), çiftçilerin eserlerini almaya devam ediyor. Tarlada emeğinin hasadını yapan çiftçiler, ürünlerini TMO’dan kuyruk alarak alım merkezlerinde satıyor.

Sivas’ta hasat sezonunun açılmasıyla birlikte Toprak Mahsulleri Ofisi’nde yoğunluk yaşanmaya başlandı. Tarlalarında yetiştirdikleri tahıl ürünlerini hasat ederek TMO satın alma merkezine getiren çiftçiler, ürünlerini sıra bekleyerek satıyor.

TMO’ya gelen çiftçilerin iş yerlerinden numuneler alınıyor. Alınan numuneler üzerinde çeşitli analizler yapılır ve değerinden satın alınır. Bu kapsamda arpa üreten çiftçilerin ürünleri TMO’nun satın alma merkezinden alınırken, buğday ise Sivas’ta kamu kurumlarının ortaklığında kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş.’de satın alınıyor. Satın alma kriterlerini karşılayan buğday ve arpa tartılarak terazide depolanır.

“Devletimizin gücünü bir kez daha gördük”

Alım merkezlerine mal getiren Hacı Ömer Gülmez, hızlı bir şekilde sıraya girdiğini belirterek, “Allah devletimize zarar vermesin. Devletimizin gücünü bir kez daha gördük. Arpamı teslim ettim. Bedeli de aynı. hayırlı olsun Rabbim hayırlara vesile kılsın. Bugün yine gördük ki Makam karanlıkta çiftçinin dostudur.” .

“Üreticilerimiz ürünlerini rahatlıkla teslim edebiliyor”

Toprak Mahsulleri Ofisi Sivas İcra Başkanı Ercan Bakırtaş, üreticilerin işlerini rahatlıkla TMO’ya iletebileceklerini belirterek, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da üreticilerin eserlerini almak için hazırlıklarımızı yaptık. Bu alanda üreticilerin tam ortasındayız. .Tritikale alacağız.Bu yıl hasat yeni başladı ve ağır bir hasat dönemi bekliyoruz.Bu konuda her türlü hazırlığımızı yaptık.Bakanımızın ve genel müdürümüzün talimatları doğrultusunda hepsini alacağız. kriterlerimize uygun olduğu sürece üreticimizin Çiftçi Kayıt Sisteminde belirtilen çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarımız devam ediyor, puanlarımız etkili oluyor. Üreticilerimiz işlerini rahat bir şekilde teslim edebiliyorlar” dedi.

“Randevularla ilgili rastgele düşünceler yok”

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, TMO’nun randevu sisteminde bir sorun olmadığına değinerek, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sivas’ta da hasadımız başladı. Sivas’ta hasat son olduğu için hem buğday ve arpa hasadı yapılıyor.Şu anda biçerdöverlerimiz hasat yapıyor ve ofislerimiz hizmet vermeye başladı.Bu sene bol yağışlarla birlikte hasadımız artmaya başladı ama kalitede düşüş oldu.Çok yağmur yağdı ve çiftçilerimiz ilaç kullanamadı. Pas hastalığı kalitenin düşmesine neden oldu. TMO’nun açtığı noktalarda alımlar başladı. Randevularda sıkıntı yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu