Haber

2 bin çete üyesi El Salvador’daki Amerika’nın en büyük hapishanesine nakledildi

Orta Amerika ülkesi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin emriyle yaptırılan 40 bin kişilik Amerika’nın en büyük hapishanesine 2 bin çete mensubu sevk edildi.

Başkan Bukele, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, çetelerle savaşta gurur duydukları bir güvenlik düzeyine ulaştıklarını söyledi.

Hesabındaki yüksek güvenlikli mega hapishanenin görselini tanıtan Bukele, “Burası, halka daha fazla zarar vermeden on yıllarca karma biçimde yaşayacakları yeni yuvaları olacak.” sözünü kullandı.

Adalet ve Güvenlik Bakanı Gustavo Villatoro yaptığı açıklamada, Terörden Koruma Merkezi (CECOT) olarak tanımlanan cezaevinin inşaatının tamamlandığını belirterek, “Hücre hücre bu kanseri toplumdan temizliyoruz. . Bilin ki sizi bir daha bırakmayacağız, korkak terörist olmanın bedelini ödeyeceksiniz.” söz konusu.

Sözde mega hapishane, San Salvador’a 74 kilometre uzaklıktaki Tecoluca kasabasında bir vadide 166 hektarlık bir alanda 2 Şubat’ta açıldı.

Çetelere karşı mücadele amacıyla inşa edilen ve Amerika’nın en büyük hapishanesi olduğu belirtilen “Terörü Koruma Merkezi” Devlet Lideri Bukele tarafından açıldı.

Ülkedeki mevcut cezaevi kapasitesinin 30 bin civarında olduğu kaydediliyor.

Halk OHAL’den memnun

American Central University tarafından Ekim 2022’de yayınlanan bir ankete göre El Salvadorluların yüzde 75,9’u hükümetin olağanüstü hal (OHAL) kararını uygun görüyor ve Bukele’nin politikalarının suç oranlarını azalttığını düşünüyor.

Bukele, 24 Kasım 2022’de yaptığı konuşmada, Mart ayından bu yana olağanüstü hal kapsamında 60 binden fazla kişinin tutuklandığına dikkat çekerek, bu tür önlemlerin cinayetle suçlanan bazı çete üyelerinin arandığı Comasagua kentinde de işe yaradığını söyledi. .

El Salvador’da alınan sıkı önlemlerin ardından 2022’nin Ocak-Ekim döneminde işlenen cinayet sayısının 2021’in aynı dönemine göre yüzde 38 azaldığı belirtildi.

MS13 çetesi sorumlu tutuldu

27 Mart’ta El Salvador’da bir aylık olağanüstü hal ilan edildi, ardından bu karar her ay yenilendi.

Bukele, 30 Haziran’da silahlı gruplara karşı savaşın yoğunlaşacağını söyledi.

Mart ayının başından bu yana ülkede çete üyelerine yönelik operasyonlarda 100’den fazla kişi hayatını kaybederken, gözaltına alınanların sayısının 58 bini geçtiği bildirildi.

Yetkililer, ülkede şiddetin yeniden tırmanmasından MS13 çetesini sorumlu tutuyor.

Dünyada cinayet oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan El Salvador, ülkedeki çetelerin gücünden dolayı ciddi bir güvenlik sorunu yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu