Haber

Çin Devlet Başkanı Xi, 7. Celac Zirvesi’nde Video Yoluyla Konuştu

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu’nun (CELAC) şu anki başkanı olan Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in davetlisi olarak 7. CELAC Zirvesi’nde video konuşma yaptı. Zirve, 24 Ocak 2023’te Buenos Aires, Arjantin’de yapıldı. (Fotoğraf: Li Xueren/ Xinhua)

PEKİN, 25 Ocak (Xinhua) — Latin Amerika ve Karayip Ulusları Topluluğu’nun (CELAC) yedinci Zirvesi Salı günü Arjantin’in Buenos Aires kentinde düzenlendi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, CELAC dönemi lideri Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez’in davetlisi olarak zirvede videolu konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi, Latin Amerika ve Karayipler (LAC) ülkelerinin gelişmekte olan dünyanın önemli üyeleri olduğunu ve bu ülkelerin küresel yönetişimde de aktif rol aldıklarını ve buna önemli katkılar sağladıklarını söyledi. CELAC’ın küresel Güney-Güney işbirliğinin vazgeçilmez itici gücü haline geldiğine işaret eden Xi, CELAC’ın bölgesel barışın korunmasında, ortak kalkınmanın teşvik edilmesinde ve bölgesel entegrasyonun ilerletilmesinde önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Çin’in Latin Amerika ve Karayipler’in bölgesel entegrasyon sürecini her zaman desteklediğinin altını çizen Xi, “CELAC ile ilişkilerimize çok değer veriyoruz ve CELAC’ı dayanışmayı artırmada ve gelişmekte olan ülkeler arasında Güney-Güney işbirliğini ilerletmede kilit ortağımız olarak görüyoruz. Bu nedenle Çin, Çin-CELAC Forumunu istikrarlı bir şekilde güçlendirmek ve Çin-LAC ilişkisini eşitlik, karşılıklı yarar, yenilikçilik, açıklık ve insanlar için fayda ile karakterize edilen yeni bir döneme taşımak için LAC ülkeleriyle birlikte çalışıyor.”

Xi, bölgede giderek daha fazla ülkenin Çin ile yüksek kaliteli Kuşak ve Yol işbirliğine girdiğini, Küresel Kalkınma Girişimi ve Küresel Güvenlik Girişimi’ni desteklediğini ve bunlara katıldığını ve ortak bir geleceğe sahip Çin-LAC topluluğunu inşa etmek için Çin ile birlikte çalıştığını söyledi. .

Xi, dünyanın yeni bir çalkantı ve dönüşüm dönemine girdiğine işaret ederek, “Ancak daha fazla dayanışma ve daha yakın iş birliği ile zorlukların üstesinden gelebilir ve bu zorlu dönemi atlatabiliriz.”

Xi, Çin’in birbirlerine yardım etmek ve birlikte ilerlemek için LAC ülkeleriyle çalışmaya devam etmeye ve insanlığın ortak değerlerini “barış, kalkınma, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlük” savunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Başkan Xi, Çin’in dünya barışını ve kalkınmasını desteklemek, insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum inşa etmek ve dünya için daha da parlak bir geleceğin yolunu açmak için LAC ülkeleriyle el ele vermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu