Haber

EYT Meclis gündeminde

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle ara verdiği çalışmalarına bugün yeniden başlıyor. Meclis Genel Kurulu’nda gündeme gelecek ilk konu Emeklilik Yaşı (EYT) yönetmeliği olacak.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “Siyasi parti grupları komisyonda kanun teklifini görüşürken, bazı grup başkan yardımcısı arkadaşlarımız ‘Biz bu kanun teklifini ikide geçireceğiz’ dediler. Saatler’de Genel Kurul’da. Dört maddelik yasa teklifi gelirse, siyasi parti grupları uygun görürlerse, katkı verirlerse inşallah salı günü bitirebiliriz” dedi.

Resmi adı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif” olan ve EYT ile düzenlemeleri içeren teklif, 2 Şubat’ta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

Yaş kuralı kalktı, prim günü geldi

Komisyondan geçen yönetmeliğe göre EYT’de yaş kuralı kaldırıldı. Düzenlemenin mevcut haliyle yasalaşması halinde EYT’ye üye olabilmek için kademeli prim günü aranacak.

EYT’liler yaş problemini aştı, prim gününe takıldı

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

Yönetmelikten sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar arasından gerekli prim gün koşulunu sağlayanlar yararlanacak. Buna göre SGK’ya bağlı EYT’liler 5 bin-5 bin 975 gün arasında değişen kademeli prim günleri ile emekli olabilecekler. Bu da personelin 750 ile 975 gün arası daha fazla prim gün ödemesi anlamına geliyor. Esnaf ve memurlar söz konusu olduğunda ise kadınlar 7 bin 200 gün, erkekler ise 9 bin prim gün ile yazıdan yararlanabilecek. 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl çalışmak ve 5000 prim ödemiş olmak şartı aranıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekliliğe hak kazanması bekleniyor.

ANKA, DW/JD, BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu