Haber

Kanada’dan ‘TikTok’ kararı!

Avrupa Komisyonu’nun ardından Kanada da Çin merkezli dünyaca ünlü sosyal medya platformu TikTok için harekete geçti. Kanada hükümeti, TikTok’un devlet tarafından verilen taşınabilir cihazlarda kullanılmasını yasakladı. TikTok’un zımniliği ve güvenliği için “kabul edilemez”Yüksek düzeyde risk oluşturduğu ve devlet tarafından verilen cihazlarda erişimin engellendiği belirtildi.

Kanada Hazine Konseyi’ne göre, “Kanada hükümeti, hükümet bilgilerini gerçeğe uygun tutmaya kararlıdır. Sistemlerimizi sistematik olarak izliyor ve risklere karşı önlem alıyoruz. 28 Şubat 2023’ten itibaren TikTok uygulaması, devlet tarafından verilen taşınabilir cihazlardan kaldırılacak. Bu cihazların kullanıcıları da Uygulamanın gelecekte indirilmesi engellendi.söylendi.

TikTok’u devlet cihazlarından kaldırma ve engelleme kararı “önlem olarak”Kabul edildiğini ve uluslararası ortakların yaklaşımları doğrultusunda olduğunu vurgulayan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Taşınabilir bir cihazda, TikTok’un veri toplama yöntemleri telefonun içeriğine önemli ölçüde erişim sağlıyor”söylendi.

Açıklamada, daha geniş kitleler için bir sosyal medya uygulaması veya platformu kullanma kararının kişisel bir tercih olduğu belirtiliyor. “Ancak, İletişim Güvenliği Ajansı’nın Kanada Siber Güvenlik Merkezi kılavuzu, Kanadalıların hangi araçları kullanacaklarına karar vermeden önce riskleri anlamalarını ve bilinçli bir seçim yapmalarını şiddetle tavsiye ediyor.”söylendi.

Kanada’nın kararından hayal kırıklığına uğradığını açıklayan TikTok, sözcü aracılığıyla yaptığı açıklamada, TikTok ile ilgili herhangi bir özel güvenlik endişesini görüşmek veya bu kararı vermeden önce endişeleri görüşmek üzere kendileriyle iletişime geçilmediğini söyledi.

TikTok’un Çin hükümetine yakınlığı ve dünya çapında kullanıcı verilerini elinde tutmasıyla ilgili endişeler son dönemde artıyor. Kanada’nın federal ve bölgesel gizlilik düzenleyicileri, platformun kişisel bilgileri toplaması, kullanması ve ifşa etmesiyle ilgili endişeler nedeniyle Çinli ByteDance firmasının uygulamasını ortaklaşa araştıracak.

Öte yandan geçen yıl ABD, devlet tarafından verilen cihazlarda TikTok’u yasakladı. Avrupa Konseyi geçen hafta benzer bir karar aldı. TikTok yetkilileri, uygulamanın Çin hükümeti tarafından kontrol edildiği iddialarını yalanlıyor.

haber-beyagac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu