Haber

Mehmet Fatih Kacır kimdir? Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın Hayatı ve Kariyeri

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Mehmet Fatih Kacır da son dönemde gündemde olan isimlerden biri. Yeni kabinede göreve geleceği konuşulan Mehmet Fatih Kacır’ın hayatı ve siyasi kariyeri araştırılmaya başlandı. Teknoloji festivali TEKNOFEST’in kuruluşunda rol oynayan Kacır, yerli otomobil Togg’un hayata geçmesine de öncülük etti. Peki Mehmet Fatih Kacır kimdir, kaç yaşında, nerelidir? İşte Mehmet Fatih Kacır’ın hayatı ve siyasi mesleği…

Mehmet Fatih Kacır kimdir?

Mehmet Fatih Kacır 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitiminden sonra İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 2003 yılında yapılan üniversite giriş sınavlarındaki başarısı ile Türkiye 12.’si olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Üniversite eğitimi sırasında çeşitli derneklerde öğrenci temsilcisi olarak görev yaptı. Üniversite yıllarında aktif rol oynayan Kacır, disiplinler arası araştırma ve proje yönetimi eğitimlerine öncülük etti.

Mehmet Fatih Kacı’nın Kariyeri

Mehmet Fatih Kacır, üniversiteden mezun olduktan sonra girişimci olmaya karar verdi. Çalıştığı ve kurduğu şirketlerde yenilikçi uygulamalara imza attı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı kurucularından Kacır, 2018 yılına kadar T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Kacır, DENEYAP Teknoloji Atölyelerinin kurulmasını sağladı. Geleceğin Teknoloji Yıldızları programının, Bilim Merkezi ve Girişim Merkezi programlarının ve Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in kuruluşunda da rol aldı.

2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliği görevine başlayan ünlü isim, kısa süreliğine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında çeşitli görevler üstlendi.

Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı’nın uyumlaştırma çalışmalarını yürüttü.

Bu görev süresi boyunca TEKNOFEST Yürütme Kurulu Başkanı, Ar-Ge, DENEYAP Türkiye projesi Yürütme Kurulu Başkanı, Yatırım Teşvik Programı ile Teknoloji Odaklı Sanayi Atılım Programı Komitesi Başkanı, Araştırma Altyapısı İzleme Başkanı Mehmet Fatih Kacır görev yaptı. ve Yeterlilik Değerlendirme Komitesi ve Ulusal Teknoloji Girişimciliği Kurulu Başkanı. o da yaptı.

Türkiye’nin yerli otomobili Togg ve ASELSAN’ın hayata geçmesinde büyük rol oynayan Kacır ve Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Bilim Tarihi Araştırma Vakfı yönetim kurulu üyesidir.

hadimhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu