Ekonomi

Third Point Google ve TSM’deki Yatırımını Artırdı, AAP’de Hisse Almaya Başladı

Daniel Loeb tarafından yönetilen proaktif bir yatırım fonu olan Third Point, Salı günü yaptığı açıklamada, gelişmiş dil işleme teknolojileri ve yapay zekanın (AI) şirketin geleceği üzerindeki etkisine ilişkin bazı endişelere rağmen Alphabet’e (NASDAQ:GOOGL) önemli ölçüde yatırım yaptığını duyurdu.

Loeb, Salı günü yayınlanan Third Point’in 1. Çeyrek Yatırımcı Mektubu’nda “Fonumuz daha önce Alphabet’e yatırım yapmış ve şirketin olağanüstü iş yapısını ve Arama, Gmail, Android, GCP ve YouTube gibi önde gelen ürünlerdeki sürekli hakimiyetini sürekli olarak kabul etmiştir” dedi.

Yapay zekanın Alphabet’in birincil operasyonları üzerindeki potansiyel etkilerinin endişe verici olduğunu kabul eden Loeb, Alphabet’in rakiplerine kıyasla hem pazar erişimi hem de teknolojik inovasyon açısından önemli güçlere sahip olduğuna da dikkat çekti.

Loeb, Alphabet’in geniş ürün yelpazesini geliştirmek, entegre etmek ve daha etkin bir şekilde gelir elde etmek için yapay zeka yeteneklerini kullanabilecek güçlü bir konumda olduğunu vurguladı. Ayrıca Alphabet’in, gelişmiş dil işleme teknolojilerinin geliştirilmesinde çok önemli olan Google Brain ve DeepMind adlı iki lider yapay zeka araştırma kurumunu kurduğunu da belirtti.

Loeb, “Gemini’nin ekonomik ortamda önemli bir rol oynamasının zamanının geldiğine inanıyoruz” diye ekledi.

Loeb ayrıca, yatırımcılara bu çeyrekte yatırım fonunun TSMC’deki (TSM) hisselerini artırdığını ve bu yatırımın bir önceki yılın Mayıs ayında başladığını bildirdi.

TSMC, Küresel Mali Kriz’den bu yana en zor yılını yaşadı. Ancak Loeb, ileriye dönük olarak, TSMC’nin önemli kâr artışı için iki yönlü bir katalizör öngörüyor: yapay zeka yeteneklerine yönelik artan talebin beslediği yapısal genişlemenin yanı sıra ekonomik bir yükseliş.

“TSMC’yi, özellikle yapay zeka hesaplamaları için yarı iletken sektörünün vazgeçilmez kapısı olarak görüyoruz. TSMC, tüm yapay zeka çiplerinin üretildiği son teknoloji yarı iletken üretimi için pazar payının %90’ından fazlasını elinde bulunduruyor” dedi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Loeb ayrıca fonun, hisse fiyatının özellikle cazip olduğu 2023’ün dördüncü çeyreğinde Advance Auto Parts’a (AAP) yeni bir yatırım başlattığını belirtti. Bu hamle, şirketin yeni CEO’su Shane O’Kelly’nin şirketi büyümeye yönlendirmeye yönelik stratejik girişimlerine gölge düşüren yıllık kazanç tahminini üçüncü kez aşağı yönlü revize etmesinin ardından geldi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu